„Pełnia dźwięku, czyli muzyka w rozwoju człowieka” to myśl przewodnia 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, na który zaprasza prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 13–15 lipca. Tradycyjnie Festiwalowi towarzyszą e-Warsztaty Naukowo-Muzyczne oraz Międzynarodowa e-Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”.
- Tegoroczny Festiwal zaplanowaliśmy jako wydarzenie on-line, gwarantujące bezpieczny udział uczestnikom z całego świata i widzom w sytuacji pandemii COVID-19. – mówi prof. Henryk Skarżyński pomysłodawca i organizator wydarzenia. - Głęboko wierzę, że pomimo jego nowej formuły – dostarczy on ważnej wiedzy i niezwykłych doświadczeń z zakresu muzyki. Tradycyjnie Festiwalowi towarzyszą spotkania ze specjalistami, a program tegorocznych e-Warsztatów obejmuje dziedziny muzykoterapii, arteterapii czy emisji głosu. Na zakończenie tradycyjnie mam zaszczyt zaprosić Państwa na Koncert Galowy z udziałem Laureatów poprzedniej edycji, dziesięciu nowych uczestników, którzy przysłali swoje utwory oraz Gości Specjalnych. Wszystkie wykłady, warsztaty i koncerty będzie można śledzić w Internecie w serwisie YouTube lub na stronie Festiwalu. – zaprasza prof. Henryk Skarżyński.
Festiwal rozpoczną e-Warsztaty pod nazwą „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, podczas których specjaliści postarają się odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób z różnych obszarów sztuki, takich jak muzyka, malarstwo, taniec czy śpiew, można czerpać pozytywne doświadczenia pomocne w codziennym życiu? Podczas zajęć będzie można poczuć radość, jaka płynie ze wspólnego śpiewania, podczas zajęć rytmiki Dalcroze’a odnaleźć swój naturalny ruch i poczucie rytmu, a także spróbować zmierzyć się z szumami usznymi podczas specjalnie opracowanych zajęć muzykoterapeutycznych. Z kolei ćwiczenia z emisji głosu pomogą lepiej poznać swój głos i rozwinąć jego siłę. Warsztat gitarowy dla pasjonatów, wbrew swojej nazwie, przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ten fantastyczny instrument i posłuchać terapeutycznych kompozycji gitarowych. Dzieci z dysfunkcjami narządu słuchu i osoby zainteresowane zapraszamy do odkrywania różnych malarskich technik, które pomagają wyrażać swoje przeżycia i doświadczenia, mogą więc być sposobem komunikowania myśli. Po e-Warsztatach organizatorzy zapraszają na e-koncert teatralnych interpretacji ruchowych muzyki w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Katowicach pt. „W rytmie emocji”. W programie utwory Haendla, Pendereckiego, Hosokawy, Vasksa i Xenakisa.
Szczegółowy program e-Warsztatów jest dostępny na stronie Festiwalu: https://festiwal.ifps.org.pl/warsztaty/
Integralną częścią Festiwalu jest Międzynarodowa e-Konferencja Naukowa „Muzyka
w Rozwoju Słuchowym Człowieka”, której tematyka skoncentruje się przede wszystkim na potencjale i efektywności różnych form muzykoterapii w pracy z osobami z zaburzeniami słuchu, a zwłaszcza dziećmi – użytkownikami implantów słuchowych. Nie zabraknie także interesujących tematów dla szerszego grona odbiorców – będzie można dowiedzieć się, co to jest droga słuchowa i dlaczego sam sprawny zmysł słuchu nie wystarczy, by dobrze słyszeć. Pogłębieniem tego tematu będzie wykład m.in. o tym, jak mózg radzi sobie z informacjami dźwiękowymi dostarczanymi przez implant słuchowy i dlaczego dopasowywanie procesorów mowy u pacjentów jest za każdym razem dużym wyzwaniem. Przyjrzymy się także, jak wygląda opieka rehabilitacyjna przed wszczepieniem implantu i po zabiegu oraz badaniu metodą rezonansu magnetycznego pod kątem zagadnień interesujących dla pacjenta. Ciekawym tematem będzie z pewnością prezentacja wyników badań słuchu przeprowadzonych wśród studentów szkoły muzycznej.
Szczegółowy program e-Konferencji jest dostępny na stronie Festiwalu:
https://festiwal.ifps.org.pl/konferencja/
Warsztaty, wykłady naukowe, koncerty będą dostępne pod linkami:
13.07.2021
e- Warsztaty - https://youtu.be/c-RyXyg6xxQ
14.07.2021
e-Konferencja - https://youtu.be/wUP7n5Wz_aI
15.07.2021
e-Koncert - https://youtu.be/nSc9U-l-Uvo
Na zakończenie Festiwalu odbędzie się Koncert Galowy, który ma odzwierciedlać wielowymiarowość muzyki oraz pokazać moc jej oddziaływania. - Każdy ton, każda pauza, każdy dysonans czy harmonia, largo czy vivo – prowadzą do świata indywidualnych doznań. Mają siłę wpływania na nasze emocje i mogą je zmieniać. – zapewnia prof. H. Skarżyński. Podczas e-koncertu wystąpią gwiazdy 7. edycji Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”, czyli tegoroczni Laureaci z Polski i z zagranicy. Ich wykonania instrumentalne i wokalne będą wzbogacone filmami, które nakręcili w pięknych sceneriach – miejscach szczególnie im bliskich, będących wizualnym dopełnieniem muzyki, którą wykonują z prawdziwą pasją i zaangażowaniem. Atrakcją będzie też występ Masovia String Quartet – kameralnego kwartetu smyczkowego założonego przez grupę przyjaciół – wirtuozów i miłośników sztuki.
Koncert Galowy poprowadzą Agnieszka Sepioło i Maciej Miecznikowski.
Link do strony artykułu: https://waq.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/7-miedzynarodowy-festiwal-muzyczny-dzieci-mlodziezy-i-doroslych-z-zaburzeniami-sluchu-slimakowe-rytmy